STRADUNY

Ta wieś położona między dwoma jeziorami była w przeszłości ważnym ośrodkiem. W XV w. znajdował się tu zamek krzyżacki, po którym nie ma obecnie śladów. Warto jednak zobaczyć tutejszy kościół.

Kościół Matki Boskiej Królowej Polski

Tę kamienną świątynię zbudowano w XVI-XVIII w. Wewnątrz na uwagę zasługują zabytkowe organy z XVIII w. oraz renesansowe płyty nagrobne miejscowych rodów szlacheckich.

X www.straduny.pl, ul. Kopernika 1, tel. (87) 6196615

k_stradynymlyn_ (0)

OLECKO

To miasto położone nad Legą i jeziorem Oleckim Wielkim jest ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym. Zaczątkiem miasta był mały zameczek myśliwski Olecko. W 1560 r. założył je książę Albrecht Hohenzollern i nazwał go Mar- grabowem, a ludność polska używała równolegle nazwy Olecko. Miasto stało się ważnym ośrodkiem wymiany handlowej na pograniczu polsko- litewsko-pruskim, dlatego otrzymało wyjątkowo duży rynek o powierzchni 5,5 hektara. Był on miejscem targów (m.in. bydła i koni). Obecnie jest on mniejszy, a jego środek zajmuje park. Turystyczną atrakcją jest drewniane molo z 1930 r. i miejska plaża. Wokół Olecka wyznaczono ciekawy szlak rowerowy (zielony) o długości 50 kilometrów.

medium_solecko-5

KOWALE OLECKIE

Na zachód od Kowali Oleckich utworzono rezerwat leśny Cisowy Jar. Obejmuje on najdłuższy (0,9 kilometra) i najgłębszy (do 20 metrów) wąwóz na Wzgórzach Szeskich. Na zboczach rośnie las grądowy, a wśród runa występuje młodociany cis. Jest to ważne stanowisko na północno-wschodniej granicy zasięgu tego gatunku w Europie. Niestety, cisów ubywa: w 1949 r. tych o wysokości powyżej 50 centymetrów było 50, a w 2000 r. – zaledwie 21.

3


lash-logoPolecam naturalne rzęsy 3d