256992

W połowie drogi między Puckiem a Władysławowem wyrasta Kępa Swarzewska, na której zwracają uwagę wiel­kie 50-metrowe wiatraki energetyczne. Skraj Kępy zajmu­je strzelisty neogotycki kościół, otoczony wianuszkiem rybackich checzy, gospodarstw i letnich domów.

Jednonawowy kościół Narodzenia NMP wzniesiony w latach 1878-1880 wspierają przypory, a bogato zdobio­ną wimpergami smukłą wieżę wieńczą narożne sterczyny i hełm wiciowy. Wnętrze przypomina świątynię obrządku wschodniego. Wyposażenie jest neogotyckie — m.in. im­ponująca ambona z baldachimem — tylko boczny marmu­rowy ołtarz pochodzi z XVII w.

W głównym ołtarzu widnieje cudowna figurka Matki Boskiej, która, jak wieść niesie, sama przypłynęła do Swa­rzewa z Helu, gdy tamtejsi mieszczanie przeszli na luteranizm. Figurka, wysoka na 66 cm, należy do tzw. Pięknych Madonn, rzeźbionych w I poł. XV w., i rzeczywiście od­znacza się subtelną urodą. Zwana powszechnie Królową Polskiego Morza, została ukoronowana w 1937 r.

Przy ulicy opadającej od kościoła ku morzu stoi mała drewniana rotunda z 1775 r., zbudowana w miejscu, gdzie, jak głosi tradycja, znaleziono Madonnę. W kapliczce jest studzienka z cudowną wodą i tablica z historią figurki.

60357539

kosciol

zdjecie,600,194304,20110701,malownicza-sciezka-kepa-pucka