ustronie-morskie

Usytuowane na wschód od Kołobrzegu Ustronie Morskie przez wieki było osadą rybacką; w XIX w. stało się modnym letniskiem. W rejonie Ustronia i Sianożęt panują specy­ficzne warunki klimatyczne, a w powietrzu jest wyjątkowo dużo jodu.

Główny deptak Ustronia Morskiego to ul. Bolesława Chrobrego, przy której działają sklepy, kawiarenki i bary, oraz promenada nadmorska ciągnąca się wzdłuż wybrzeża. Od kilku lat morze po kawałku zabiera ląd w okolicy Gąsek nad rzeczką Czerwoną. Na plaży stoją niewielkie kolorowe kutry. Przez klifowy brzeg, wśród krzewów i drzew wije się romantyczna alejka. We wschodniej części Ustro­nia zaczynają się lasy i zarośla. Wokół rozciągają się tereny wojskowe, ale co kilkadziesiąt metrów wyznaczone są przej­ścia na dzikie plaże. Idąc dalej na wschód, najpierw docie­ra się do małej wioski Pleśna, a potem do latarni morskiej w Gąskach.

W Ustroniu Morskim warto wstąpić do Skansenu Chleba przy ul. Kołobrzeskiej, gdzie można spróbować chleba wypiekanego według staropolskich receptur. W skansenie zgromadzono wiele eksponatów z historii piekarnictwa.

ustronie-morskie-6

Deptak-Ustronie-Morskie

Henkenhagen-Strand-2