phoca_thumb_l_zieleniec_zdjecie_lotnicze_1730

Zieleniec jest dzielnicą Dusznik-Zdroju i naj­większym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej. Leży na wysokości 950 m n.p.m., w paśmie Gór Orfickich. Sezon narciarski trwa tu niezwykle długo, ze względu na śnieg, który utrzymuje się nawet 150 dni w roku. W Zieleńcu organizowane są liczne imprezy sportowe, np. Puchar Orlicy, Polish Freeskiing Open czy Mistrzostwa Polski In­struktorów PZS. Warto dodać, że tutejszy mikroklimat wymusza zwiększoną pro­dukcję czerwonych ciałek krwi, co znacz­nie poprawia samopoczucie tych, którzy przebywają w tym miejscu choćby kilka dni. Poza tym, w Zieleńcu i Dusznikach-Zdroju jest wiele miejsc, gdzie można odpocząć po całodniowych szaleństwach na stoku.

ATRAKCJE

Warto odwiedzić pijalnię wód mineralnych w Parku Zdrojowym w Dusznikach. Wybu­dowano ją w 1. połowie XIX w. Ma bogatą ofertę leczniczych wód mineralnych. Są to np. „Pieniawa Chopina”, Jan Kazimierz”, „Zdrój Zimny’ i .Agata”. W Dusznikach znajduje się także zabytkowy młyn papier­niczy, jedyny taki w Polsce. Obecnie mieści się w nim Muzeum Papiernictwa. Jest to jedyna placówka muzealna w naszym kraju, która zajmuje się szeroko pojętą tematyką papier­nictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, dru­karstwa, historii Dusznik-Zdroju. W dodat­ku turyści mogą tu zamówić kartki i papiery artystyczne zdobione kwiatami czy ziołami. W Dusznikach znajduje się także zabytko­wy kościół św. św. Piotra i Pawła, słynący z wyjątkowej ambony w kształcie ryba. W samym Zieleńcu warto zobaczyć kościół neogotycki z końca XIX w. Osoby, które kixą aktywnie spędzać czas wolny, mogą udać są do Kudowy-Zdroju, gdzie znajduje się kom­pleks basenów sportowo-rehabilitacyjnych – aquapark „Wodny Świat”.

Zieleńcu dla narciarzy przygotowano 22 trasy zjazdowe o łącznej długości ponad 9 km. Tyle samo jest tu wyciągów – jeden krzesełkowy, reszta to orczyki. Szlaki zjaz­dowe i wyciągi są tak pomyślane i roz­mieszczone, aby turysta miał możliwość przejechania z jednego końca Zieleńca na drugi bez zdejmowania nart czy deski. Poza tym, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Stoki są bardzo zróżnicowane: od bardzo łatwych (np. w szkołach narciarskich Adam-Ski i Le-Ski) do bardzo trudnych (np. Jodła”). Na dziewięciu trasach możliwe są jazdy wieczor­ne dzięki zainstalowanemu dodatkowemu oświetleniu. Pięć stoków (w tym najdłuższy, 736-metrowy, zwany „Piątka Winterpol”) ma system sztucznego naśnieżania.

Fani snowboardu znajdą w Zieleńcu wiele atrakcji. Przygotowano tu dla nich „Kami­kaze Snowpark”. Wyposażony jest on w raile (m.in. proste, długości 6 i 9 m), a także funboks, rainbow oraz dwie skocznie i inne elementy. W tym sezonie przy wyciągu XVI powstanie nowoczesny snowpark z pełno­wymiarową rynną.

5547d352-6323-11e2-bab4-0025b511226e

Zieleniec_1_d

zieleniec2