klejenie_1Wybór odpowiedniej zaprawy klejącej do płytek to decyzja, która będzie miała swoje konsekwencje w przyszłości. Nie chodzi tutaj wyłącznie o to, czy kafelki będą trzymały się wybranego podłoża, ale również o to, czy nie zaczną pękać lub czy nie dojdzie do ich przebarwień. Podstawowymi produktami do mocowania glazury są kleje oraz zaprawy klejące. Przyjrzyjmy się im bliżej i poznajmy ich wady oraz zalety. Zaprawy klejowe sprzedawane są w workach o różnej wadze w formie suchego proszku do mieszania z wodą. Ich głównym składnikiem jest cement, ale zawierają również inne składniki, które decydują o ich konkretnych specyfikacjach. Po rozmieszaniu mogą być nakładane na podłoże od suchego do wilgotnego. Wśród zapraw klejowych wyróżnić można cienkowarstwowe (do pięciu milimetrów kleju), średniowarstwowe oraz grubowarstwowe. Pierwsze wymagają idealnie równego podłoża, dlatego pod warstwę kleju nakłada się specjalną masę wyrównującą. Dwie ostatnie nadają się do montowania płytek i jednoczesnego doprowadzania powierzchni do stanu możliwego wyrównywania.

Kleje nie opierają się na działaniu cementu, ale na wymieszanych ze sobą cemencie oraz syntetycznej żywicy. Tego rodzaju spoiwa można umieszczać jedynie na suchych podłożach i to w tylko jednej warstwie. Z tego też powodu powierzchnia pokrywana musi być maksymalnie wygładzona i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Wśród klejów wyróżniamy przede wszystkim trzy grupy specjalistyczne:

  1. Szybkowiążące cechują się szczególnie wysokim poziomem przyczepności, dzięki czemu nie spływają ze ściany, ani kafli po ich nałożeniu, co jest szczególnie ważne w przypadku płytek o dużej powierzchni lub ciężarze. Pozwalają także na przyspieszenie prac remontowych, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza, jeżeli prowadzony remont nie jest wynikiem planów, ale konieczności.

  2. Elastyczne stosowane są do powierzchni szczególnie wymagających. Pozwalają na wysokiej jakości wykończenie ścian i podłóg nawet, jeżeli powierzchnia, która zostaje pokryta glazurą należy do grupy odkształcalnych (na przykład płyty wiórowe, czyli OSB). Stosowane są także w przypadku, gdy nie zamierzamy skuwać starych kafli, a nałożyć na nie nową warstwę glazury. Stanowią idealne rozwiązanie dla domów położnych blisko ruchliwych dróg, które są narażone na pęknięcia i znacznie intensywniejszą „pracę” materiałów budowlanych. Dodatkowo zaleca się ich używanie do płytek umieszczanych w miejscach szczególnie uczęszczanych oraz na zewnątrz budynków (wtedy muszą mieć certyfikat mrozoodporności).

  3. Uelastycznione spoiwa wskazane są w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe. Są także idealne dla płytek szkliwionych, które chronią przed ewentualnymi pęknięciami – zastosowanie innych klejów mogłoby właśnie do tego mogłoby doprowadzić. Dodatkowo zaleca się ich używanie, gdy stosujemy płytki o szczególnie dużych formatach.

Jeżeli dokonujemy zakupu kleju po raz pierwszy powinniśmy skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie, bowiem jest to bardzo szeroki temat – inne kleje przeznaczone są do wnętrz, inne do łazienek, inne na płyty gipsowo – kartonowe. 

minimalistyczna-biala-ceramika-sanitarna-sella_107808

plytki-lazienkowe-ceramika-imitujaca-6

z16271204IH,Stelaz-lazienkowy-do-umywalki